Megasüt GES

1976 yılında Mehmet Gezici tarafından 300m2 üretim alanıyla İzmir Ödemiş ilçesi Hamamköy’de kurulan Megasüt ve Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. faaliyetlerine Aydın Umurlu Organize Sanayi Bölgesindeki 6000m2 alanda kurulu tesisinde süt ve süt ürünlerinin öncü markası olarak devam etmektedir. İlk yıllarında aylık 50 ton süt toplayarak beyaz peynir imalatında bulunan Megasüt, bugün geldiğimiz noktada 3500 ton süt işleyip, 1000 ton da yem üretme kapasitesine ulaşmıştır. Modern ve son teknoloji ile donatılan tesis geniş bir ürün yelpazesini kendi laboratuvarında gıda mühendisleriyle kaliteden ve hijyenden ödün vermeden genişleterek üretimlerine 365 gün devam etmektedir.

İSO 9001 kalite üretimi ve İSO 22000 gıda güvenliği belgelerine de sahip olan Megasüt bölgede ciddi bir istihdam sağlamanın yanı sıra, ekonomik canlılığa da katkı sağlamaktadır.

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
GEZİCİ MANDIRA – MEGA SÜT VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. A.Ş.
Konum:
Umurlu – Aydın / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
538,8 kWp/ 400 kWe
Solar Panel:
1380 Adet 390 Wp HT Solar Güneş Paneli
Inverter:
5 ADET 82,8 kW SolarEdge
TEDAŞ Kabul Tarihi:
14.09.2020

Aydın Umurlu OSB’deki fabrikalarının çatısına GES kurulumu kararı alan Megasüt A.Ş., referanslarımızın ve profesyonel ekibimizin gücüne inanarak İzmir Güneş Enerjisi firmaları arasından Solar Enerji Santrali kurulumu için bizi tercih etmiştir.

Keşif ekibimizce ayrıntılı keşfi yapılan Megasüt A.Ş.’de mühendislerimiz tarafından inceleme sonucunda, 400 kVA direk tipi trafo kapasitelerinin tamamının kullanımı sayesinde, optimal düzeyde 538,8 kWp / 400 kWe gücünde Güneş Enerjisi Sistemi kurulumunun uygun olduğu öngörülmüştür.

Yatırımcımızın, gerekli koşulları sağladığından dolayı Umurlu – Aydın’daki GES kurulumu için Kırsal Kalkınma Desteği’ne başvurusunda gerekli adımları atmasını sağladık. Bu sayede güneş enerjisi yatırım maliyetinin büyük bir kısmını hibe ile karşılama şansı doğdu.

Umurlu OSB Aydın’daki Güneş Enerjisi kurulumu için ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye yapmış olduğumuz olumlu sonuçlanmasının ardından 14.09.2020 tarihinde solar projemizi onaylattık. Kurulumda 1380 adet 390 Wp HT Solar Güneş Paneli ve 5 adet 82,8 kW SolarEdge marka inverter kullanılmıştır. Solar Enerji Santralinin kabulü 06.11.2020 tarihinde yapılmasına müteakiben GES devreye alınmıştır.

Megasüt çatı yenileme projesi sırasında solar panellere uyumlu Davut Panel sandviç panellerini kullanmıştır. Buna uygun olarak Aydın’daki Solar Enerji Santralinde, kurulumunda çatının delinmesine gerek olmayan, hadvelere sıkıştırılarak montajı yapılan solar konstrüksiyon sistemi kullanılmıştır.

GES İşletme – bakımı tarafımızca yapılmaktadır. Solaredge’den izlemesi yapılan Fotovoltaik Enerji Sisteminde herhangi bir nedenden verim düşüklüğü yaşanması durumunda uzman arıza ekibimiz zamanında müdahalede bulunmaktadır.

Yıllık yaklaşık 760.000 kWh solar enerji üretimi öngörülmektedir. Bu sayede elektrik faturalarından kurtulan Megasüt A.Ş. tüketim fazlasının devlete satışını yapmaktadır. Kurulan santral sayesinde yıllık yaklaşık 326,8 ton karbon emisyonunun önlenmesi beklenmektedir.