Celal Bayar Üniversitesi GES

Manisa Celal Bayar Üniversitesi 1992 yılında Manisa’da kurulmuş bir kamu üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, bünyesinde Mühendislik, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin, Manisa Meslek Yüksekokulunun ve Rektörlük binasının da bulunduğu, bugün Şehit. Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi olarak bilinen eski adıyla Muradiye Kampüsüdür. Merkez yerleşke içerisinde 2017 yılında Mühendislik ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri için yeni binalar inşa edilmiş ve bu fakülteler bünyesindeki bölümlerin tamamı faaliyetlerine bu binalarda devam etmeye başlamışlardır.

Bu süreçte üniversite sanayi işbirliğinin en önemli örneklerinden birisi olan “Manisa Celal Bayar Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi” de hayata geçirilmiştir. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen TR33/16/SÜÇEP/0044 referans numaralı 334,8 kWp kurulu gücündeki bu GES projesi, Mühendislik Fakültesi çatı alanına kurularak 2018 yılı Nisan ayında elektrik üretimine başlamıştır.

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ
Konum:
Yunusemre – Manisa/ TÜRKİYE
Kurulu Güç:
334,8 kWp / 286 kWe
Solar Panel:
1240 Adet 270 Wp HECKERT SOLAR Güneş Paneli
Inverter:
10 ADET 27,6 kW, 1 ADET 10 kW Solaredge
TEDAŞ Kabul Tarihi:
30.05.2018

Tamamlandığında, yıllık 500 MWh solar enerji üretimi hedeflenen GES, bu hedeften yaklaşık bir ay önce, 4 Mart 2019 tarihi itibariyle 500 MWh solar enerji üretim değerini aşarak bu üretim hedefini yakalamış oldu. Konu ile ilgili haberi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Manisa CBÜ Güneş Enerjisi Santrali için aynı yıl hedeflenen 165 ton CO2 salınımı önlenmesi değeri de aşılarak, 200 tona yakın CO2 salınımı önlenerek yaklaşık 657 adet ağaç dikimine eşdeğer bir sonuç ortaya çıkmıştır. Nisan 2021 itibariyle; yaklaşık 962 ton CO2 salınımı önlenmiş ve 18 binden fazla ağaç dikme etkisine eşdeğer oluşturulmuştur.

Manisa CBÜ Solar Enerji Santrali kurulumu sırasında paneller çatılara balast taşları yardımıyla monte edilmiş ve çatı kaplamasında herhangi bir delme işlemi yapılmamıştır. Manisa GES projesinde 10 tanesi 27,6 kW 1 tanesi 10 kW olmak üzere 11 adet optimizer teknolojili SolarEdge inverter ve 1240 Adet 270 Wp gücünde solar panel kullanılmıştır. Solar optimizer teknolojisi sayesinde, dizi teknolojili solar inverterlerde olduğu gibi gölgeye maruz kalan güneş panellerinden kaynaklı olarak tüm serinin üretimi etkilenmez, yalnızca gölgedeki ya da arızalı solar panellerin üretimi etkilenir. Bu sayede diğer solar paneller üretimlerine devam ederler. Manisa Celal Bayar Üniversitesi GES’in de 1 yıllık solar enerji üretim hedefini 1 ay önce gerçekleştirmesi, tesadüf değil kullanılan bu teknolojinin sonucudur.