Solar Enerji EPC Şirketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

SOLAR ENERJİ EPC ŞİRKETİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 MADDE

Güneş enerjisi, Türkiye genelinde hızla artan bir talep görmekte ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için çevre dostu bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Bu büyüyen ilgi, birçok tüzel ve gerçek kişinin güneş enerjisi sistemlerine yatırım yapma isteğini beraberinde getirmiştir. Bu noktada, güvenilir ve işinin ehli bir solar enerji şirketi ile işbirliği yapmak, sadece çevresel fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda maddi kazanç elde etmenin de güvenilir bir yolunu sunar. Sahip olacağınız güneş enerjisi santralinin ve bileşenlerinin özelliklerini değerlendirirken, size bu sistemi sunacak olan solar EPC (Mühendislik – Tedarik – Kurulum) firmasından emin olmak ve bu firmanın sunduğu çözümlere güvenmek çok önemlidir. 

Bu yazımızda, solar enerji EPC şirketi araştırırken dikkat etmeniz gereken 5 unsurdan bahsettik. 

  1. Deneyim ve Referanslar

Güneş enerjisi projeniz için doğru solar EPC şirketi bulmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken belki de en önemli unsur, değerlendirdiğiniz firmanın solar enerji sektöründe uzun yıllara dayanan bir deneyime ve başarıya sahip olmasıdır. Solar EPC firmasının daha önce gerçekleştirdiği projeleri incelemek, müşteri referanslarını etraflıca gözden geçirmek ve firmanın daha önce çalıştığı müşterilerden geri bildirimler almak firma hakkında pek çok bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Firma değerlendirmesi yaparken mutlaka referans listesi isteyiniz. Rastgele referanslardan bazılarını arayıp yatırımcının aday solar EPC firmasından memnun olup olmadığını sorunuz.  

  1. Teknolojik Yetkinlik

Solar enerji sektörü sürekli olarak gelişmekte olan bir alan olduğundan dolayı, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin teknolojik olarak güncel ve yenilikçi çözümleri benimsemesi, projelerin verimliliği için oldukça önemlidir. Firmaların kullandığı ekipman, güneş panelleri ve diğer malzemelerin kalitesi konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Aday solar EPC firmalarının kullandıkları teknik ve ERP yazılımları, organizasyon şemaları, firma sahiplerinin ve yöneticilerinin mesleki geçmişleri ve eğitim durumları hakkında bilgi isteyiniz, aday firmaları değerlendirirken bu kriterleri de göz önünde bulundurunuz.

  1. Müşteri Odaklı Hizmet

Doğru bir solar enerji şirketi, müşteri memnuniyetini öncelikli kılan bir hizmet anlayışına sahip olmalıdır. Sorularınıza hızlı ve etkili cevaplar alabileceğiniz, size özel çözümler sunan bir firma seçmek uzun vadede önemli bir avantaj sağlar. Aday solar EPC firmaları arasında seçim yaparken ne kadar müşteri odaklı olduklarını tartmaya çalışınız. Bir solar enerji firmasında karar kılmak oldukça zor bir süreçtir. Sadece teknik konular değil mevzuatla ilgili unsurlar da işin bir parçası olduğu için anahtar teslim GES kurulum sürecinin kapsamı oldukça genişleyebilmektedir. Aday firmanın ne kadar müşteri odaklı olduğunu anlayabilmenin en kolay yolu da referanslara başvurmaktan geçer. Değerlendirdiğiniz solar EPC firmalarının en eski müşterilerini arayıp aday EPC firmasının teknik ve mevzuatla ilgili sorunlarınıza çözüm bulmak için nasıl bir yaklaşım sergilediğini öğrenerek ne kadar müşteri odaklı olduklarını anlayabilirsiniz.  

  1. Garanti ve Destek Hizmetleri

Güneş enerjisi sistemleri uzun vadeli ve sürdürülebilir olması gereken yatırımlardır. Bu nedenle, seçtiğiniz firma tarafından sunulan garanti ve destek hizmetlerini dikkatlice değerlendirmelisiniz. Güçlü bir servis sonrası destek ağı, beklenmedik durumlar karşısında sizlere güvence sağlar. Değerlendirdiğiniz firmalarının işletme – bakım ekiplerini mutlaka inceleyin. Firmanın hizmet vermek zorunda olduğu kapsamı göz önünde bulundurarak solar işletme bakım ekibinin yeterlilik analizini yapınız. Kadro ekibin tecrübe yetkinliklerini sorgulayınız. Burada yine mutlaka referanslara danışarak aday solar EPC firmasının işletme – bakım hizmetleri ile ilgili bilgi almaya çalışınız. Destek hizmetlerini irdelerken sadece teknik arızalara müdahale ve çözüm süreçlerini değil, ilgili elektrik perakende ve dağıtım firmalarıyla ilişkiler konusundaki faaliyetleri de göz önünde bulundurunuz.  

  1. Fiyat / Kalite Analizi

Solar enerji projelerine yatırım yaparken en uygun fiyatlı teklifi seçmek kuşkusuz cezbedici bir düşünce olabilir; ancak unutmamak gerekir ki kaliteden ödün vermeden yapılan bir yatırım, uzun vadede daha sürdürülebilir ve kazançlı olabilir. Günümüzde, yanlış kurulan bir güneş enerjisi santrali sadece başlangıç maliyetiyle sınırlı kalmayıp, işletme ve bakım süreçlerinde karşılaşabileceğiniz sorunlar nedeniyle size çok daha pahalıya mal olabilir. Ayrıca uzun vadede sağlayacağınız kaliteli bir sisteme göre görece düşük olabilir. Bu bağlamda, sadece projenin başlangıç maliyetine odaklanmak yerine, bir maliyet analizi yaparak uzun vadeli tasarrufları ve getirileri değerlendirmek önemlidir. Bu süreçte projenin ömrü boyunca sağlayacağı enerji verimliliği, sistem güvenilirliği, bakım maliyetleri ve sürekli destek hizmetleri gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. 

Doğru bir solar enerji şirketi seçimi, sadece güvenilir bir enerji kaynağı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadeli tasarruflar ve çevresel fayda elde etmenizi sağlar. Yanlış kurulan GES, size çok daha pahalıya mal olabilir. Sistem tasarımı, ürün uyumu, güneş panellerinin kalitesi, panel gruplamalarının nasıl yapıldığı, kullanılan inverterler, kablolama, şalt ekipmanlarının seçimi ve ne şekilde kullanıldığı, statik uygunluk gibi konular, satış sonrası hizmetlerin kalitesi toplam üretim miktarını ve uzun vadedeki karlılığı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle iyi bir EPC firması ile çalışılması gerekmektedir.

Firmamız, sektördeki deneyimi, teknolojik yetkinliği ve müşteri memnuniyetine verdiği önemle sizin için ideal bir iş ortağı olmayı hedeflemektedir.

“Bir EPC Firmasına Sormanız Gereken Sorular” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.