Talu GES

2010 yılında Osmancalı / Yunusemre / Manisa’da kurulmuş olan Talu Çiftliği, kurulduğu günden bugüne sağlıklı beslenme misyonu ile çalışan bir büyükbaş hayvan çiftliğidir. Amerika’dan özel olarak getirtmiş oldukları Holstein ırkı ile Jersey ırkı inekleri sağlıklı ve mutlu şekilde bakmaktadır. İnekler ayrı sağımhanelerde sağılarak günde 15 ton süt üretimi yapılmaktadır. Sağılan sütler yağı alınmadan, katkısız ve işlem görmemiş şekilde, çiğ süt olarak piyasaya verilmektedir. Süt ürününden ayrı olarak, AB standartlarında yetişen besi hayvanlarından elde ettikleri sucuk, kasap sosis, kavurma ve kasap ürünlerinin de satışını yapmaktadır. 3 satış mağazası ve 150’yi aşkın noktada ürünlerini sevenleri ile buluşturmaktadır.

Sağlıklı beslenmeye olan titizliklerini doğaya da gösteren Talu Çiftliği, elektrik faturalarından kurtulmak ve küresel iklim krizine karşı mücadelede destek olmak amacı ile en temiz yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş Enerjisi ile elektrik ihtiyaçlarını karşılamaya karar vermiştir. 

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
TALU EKOFARM HAYVANCILIK A.Ş.
Konum:
Yunusemre – Manisa / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
306,56 kWp / 250 kWe
Solar Panel:
958 adet 320 Wp HT marka Monokristal Güneş Paneli
Inverter:
2 adet 100 kW ve 1 adet 50 kW ABB marka inverter
TEDAŞ Kabul Tarihi:
17.11.2020

Güneş Enerjisi Santrali yatırımı kararı ile tarafımıza ulaşan Talu Çiftliği’ne uzman ekibimiz tarafından keşif düzenlenmiştir. Keşifte elde ettiğimiz bilgilere göre 306,56 kWp / 250 kWe gücünde olacak santralin kendileri için optimal düzeyde fayda sağlayacağını hesapladık. Çağrı Mektubu’nu aldıktan sonra deneyimli mühendislerimiz tarafından hazırlanan güneş enerjisi santral projesi GDZ Elektrik Manisa tarafından onaylandı ve taraflar arasında bağlantı anlaşması düzenlendi. Onayı alınan projede 958 adet 320 Wp HT marka Monokristal Güneş Paneli, 2 adet 100 kW ve 1 adet 50 kW ABB marka inverter kullanılmıştır. Kurulumu da tamamlandıktan sonra 17.11.2020 tarihinde GDZ Elektrik Manisa tarafından Geçici Kabulü yapılan Talu Manisa Güneş Enerjisi santrali devreye alınarak enerji üretimine başlamıştır.

Yatırımcı Talu Manisa Solar Enerji Santralinin kurulumu için Manisa’da yer alan bir büyükbaş besicilik çiftliği vasfı ile TKDK IPARD desteğinden faydalanmıştır. Bu sayede yatırım maliyetlerinin yarısından fazlasını, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Manisa İl Müdürlüğü sorumluluğunda, AB tarafından desteklenen, kırsal alanlarda kalkınmayı amaçlayan IPARD projesinden karşılamışlardır.

Talu Manisa GES’in işletme – bakım faaliyeti de firmamız bünyesinde yürütülmektedir.