Saniçay GES

Saniçay Baharat Bitki ve Meyve Çayları Gıda San. Tic. Ltd. Şti., Ömeroğlu Tarım Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde yer almaktadır. Ömeroğlu Tarım, 58 ülkeye ihracat yapmaktadır. İzmir Ticaret Odası ve Ege İhracatçı Birlikleri tarafından milli sermayeye katkıları neticesinde 2003 – 2004 – 2011 ve 2013 yıllarında ödüllendirilmiştir.

Sürdürülebilir tarım prensibi ile faaliyetlerini sürdüren Ömeroğlu Tarım, doğayı korumak ve elektrik faturalarından kurtulmak için Manisa/Turgutlu’da bulunan Saniçay Baharat Bitki ve Meyve Çayları fabrikasının çatısına Güneş Enerjisi Santrali kurulumu için bizi tercih etmiştir.

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
Saniçay Baharat Bitki ve Meyve Çayları Gıda San Tic Ltd Şti
Konum:
Turgutlu – Manisa / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
306,56 kWp / 250 kWe
Solar Panel:
958 Adet 320 Wp Winasol Güneş Paneli
Inverter:
2 ADET 100 kW 1 ADET 50 kW ABB
TEDAŞ Kabul Tarihi:
16.07.2020

Çatısında yapmış olduğumuz takiben mühendislerimiz tarafından GES teknik fizibilitesi çıkarılmış ve solar projesi hazırlanmıştır. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ne bağlı olarak Saniçay fabrika çatısı Manisa / Turgutlu GES için Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’ne Çağrı Mektubu başvurusu yapılmıştır. Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu alınmasına takiben mühendislerimiz tarafından hazırlanmış olan fabrika çatısı için Güneş Enerjisi Santrali projesi, GDZ Elektrik Manisa tarafından onaylanarak bağlantı anlaşması düzenlenmiştir. Endüstriyel GES kurulumunda 958 adet 320Wp Winasol Güneş Paneli, 2 adet 100kW ve 1 adet 50kW gücünde ABB inverter kullanılmıştır. GES kurulu gücü 306,56kWp / 250kWe’dir. Kurulumu tamamlanan Saniçay GES 16.07.2020 tarihinde kabulü yapılarak devreye alınmıştır.

Turgutlu OSB / Manisa’da Güneş Enerjisi kurulumu için Saniçay Baharat Bitki ve Meyve Çayları Gıda San. Tic. Ltd. Şti.’nin gerekli şartları sağlaması dolayısı ile TKDK IPARD Güneş Enerjisi hibe desteğinden yararlanılabilme şansı oluşmuştur. GES için AB destekli IPARD projesi kapsamında yatırım maliyetinin yarısından fazlası hibe ile karşılanmıştır.

Saniçay Manisa Solar Enerji Santralinin kurulumundan memnun kalan yatırımcımız Güneş Enerjisi Santralinin işletme bakım ve SCADA faaliyetleri için de bize güvenmiştir. Saniçay çatı GES, alanında uzman Fixente solar işletme – bakım ekibi ile verim kaybı yaşamadan üretimine devam etmektedir.