Liva GES

Liva Grup Elektrik Elektronik İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.’nin fabrikası İzmir / Menderes / İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde yer almaktadır. Paratoner ve topraklama sistemleri, güvenlik sistemleri, elektrik sistemleri, endüstriyel ürünler gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. Kendi Ar-Ge ekipleri ile geliştirdikleri ve imalatını yaptıkları ürünleri Çin ve Avrupa ülkelerine ihraç ederek ülkeye döviz girişinde büyük katkılar sağlamaktadır.

İmalat fabrikalarına çatı GES kararı alarak elektrik faturalarından kurtulma ve karbon emisyonlarını sıfırlama isteğinde olan Liva Grup çatısına kuracağa GES için İzmir Güneş Enerjisi firması Entegro’yu tercih etmiştir. Uzman ekibimizin imalat fabrikasında çatı GES keşfi gerçekleştirmesi ile solar projenin ayrıntıları belirlenmiştir. Çatı Güneş Enerjisi Santrali kurulumuna başlanması için gerekli olan Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu alınması sürecinde yatırımcımızdan gerekli belgeler temin edilerek İTOB OSB Müdürlüğü’ne Çağrı Mektubu başvurusu yapılmıştır. Çağrı Mektubunun başarılı bir şekilde alınması sonucunda çatı GES projesi tarafımızca hazırlanmış, ilgili projeler 24 Eylül 2020’de onaylatılmış, Bağlantı Anlaşması düzenlenmiştir.

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
Liva Grup Elektrik Elektronik İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.
Konum:
Menderes – İzmir / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
148,59 kWp / 120 kWe
Solar Panel:
381 Adet 390 Wp Winasol Güneş Paneli
Inverter:
1 ADET 70 kW 1 ADET 50 kW Delta Electronics
TEDAŞ Kabul Tarihi:
24.09.2020

İzmir Menderes’teki Solar Enerji Santralinde 381 adet 390Wp gücünde Winasol Marka Güneş Paneli, 1 adet 70kWe, 1 adet 50kWe gücünde Delta marka inverter kullanılmıştır. Güneş Enerjisi Santrali Kurulum aşamasının tamamlanması ile birlikte İTOB OSB Bölge Müdürlüğü ve GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.’den uzmanlar sahada kontrolleri yapmış, kurulumun eksiksiz olmasında mutabık olunması ile GES Kabulü gerçekleştirilmiştir. Kabulü alınan Güneş Enerjisi Santrali devreye alınarak enerji üretimine başlamıştır.

148,59 kWp / 120 kWe gücündeki GES olan İzmir Güneş Enerjisi ışınım ve sıcaklık şartlarında yıllık üretim hedefi 217.650 kWh’tir. Yıllık elektrik enerjisi ihtiyacını karbon nötr bir sistemden sağlayarak elektrik faturalarından tasarruf eden Liva Grup, bu sayede yıllık 170 ton CO2 salımını da önlemektedir.

Güneş Enerji Santralinin işletme bakım ve GES izlemesi alanında öncü firmamız olan Fixente tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede Liva Grup, verimlerinden kayıp yaşamamakla beraber kendi bünyemizde geliştirdiğimiz Ar – Ge projesinin sonucunda ortaya koyduğumuz projemiz sayesinde her an istedikleri yerden ayrıntılı üretim bilgilerine ulaşmaktadır.