KIZILTOPRAK TAVUK ÇİFTLİĞİ ÇATI GÜNEŞ ENERJİSİ

İzmir’in çiçek kenti Bayındır’da bir çiftlik daha enerji ihtiyacını çiftliğinin çatısında yer alan kendi enerji santralinde ürettiği elektrik enerjisi ile karşılayacak, tüketiminden arda kalan miktarın şebekeye satışını yaparak ülkemiz enerji ihtiyacının küçük bir kısmının ülkemizin verimli topraklarına düşen Güneş ışığı ile karşılanmasını sağlayacaktır.

 

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
NEDİM KIZILTOPRAK
Konum:
Bayındır – İzmir / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
121,5 kWp / 96 kWe
Solar Panel:
270 Adet 450 Wp Güneş Paneli
Inverter:
1 ADET 100 kW İnverter
TEDAŞ Kabul Tarihi:
11.02.2022

Kızıltoprak Tavuk Çiftliği çatısında anahtar teslim Güneş Enerjisi Santrali kurulumunda anlaşmamız sonucu Çağrı Mektubu başvurumuzu tamamlayarak GES kurulumunda ilk aşama olan Solar Enerji Santralleri için Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubunu teslim aldık. Solar projenin çizilmesi ve onaylatılması sonrası kuruluma başladığımız Bayındır çiftlik çatı GES için yatırımcımızın sözleşme gücü göz önüne alınarak 96 kWe’de sınırlandırılan 1 adet 100 kW solar inverter ve 270 adet 450 Wp güneş paneli kullanarak toplamda 121,5 kWp DC güce, 96 kWe AC güce eriştik.

 

Yetkililerin yerinde tetkikleri sonrası Kabul gerçekleştirilen ve Sistem Kullanım Anlaşması imzalanan Çiftlik Solar Enerji Santrali sayesinde yılda yaklaşık 134.400 kWh enerji üretimi yapılacaktır. 30’dan fazla hanenin yıllık enerji tüketimine eş olan üretim ile bir yılda 1.570 ağaç dikimine karşılık gelen 83 ton karbon emisyonundan tasarruf sağlanacaktır.