Dost Maden GES

D.O.S.T. Madencilik İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. 2007 yılından beri Bodrum Muğla’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Başlıca faaliyet kolları madencilik ve döşeme olan firma, doğaya saygı çerçevesinde, müşteri memnuniyeti odağı ile Bodrum yarımadasının sektörel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

Çevreye duyarlı yapıları gereği yatırımcımız tarafından Solar Enerji Sistemi yatırımı kararının verilmesinin ardında kurulacak maden sahası GES için alanda keşif düzenlenmiş, alanında uzman mühendislerimiz tarafından yatırımcımıza optimal fayda sağlayacak solar proje belirlenmiştir. Arazi Güneş Enerjisi yatırımı için Çağrı Mektubu’na başvurulmuş, ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından incelemesi yapılan evrak ve teknik değerlendirme süreçlerinden başarıyla geçmiştir. Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubunun alınmasının ardından GES projenin TEDAŞ’tan onayı alınarak kuruluma başlanmıştır.

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
D.O.S.T. MADENCİLİK İNŞAAT İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
Konum:
Bodrum – Muğla / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
409,2 kWp / 350 kWe
Solar Panel:
1240 Adet 330 Wp Winasol Güneş Paneli
Inverter:
7 ADET 50 kW Delta Electronics
TEDAŞ Kabul Tarihi:
12.08.2021

D.O.S.T. Madencilik Ltd. Şti. için, projelendirmesi ve kurulumu tarafımızca tamamlanan maden sahası Güneş Enerjisi Santralinin Kabulünün yapılması sonucu santral devreye alınmıştır. Kurulumda 1240 adet 330 Wp Güneş Paneli ve 7 adet 50 kW inverter kullanılarak toplamda 409,2 kWp / 350 kWe güç elde edilmiştir. İlgili santral, Mayıs 2019’da yayınlanan yönetmelik değişikliğinden sonra bir maden sahasında araziye kurulumu yapılmış ilk GES olma niteliğini taşımaktadır.

 

Maden sahası Solar Enerji Sistemi sayesinde maden çıkarımında temiz enerji kullanılacaktır. Devreye alınan santralin yılda 572.880 kWh enerji üreteceği varsayılarak; bir yılda yaklaşık 6.703 ağaç dikimine eş 355,07 ton karbon emisyonunun önüne geçeceği söylenebilir. Enerji kullanımında karbon ayak izini silen Dost Maden işletmesinin, elektrik faturalarından kurtulacağı gerçeği de büyük önem arz etmektedir.