CENA GES

1992 yılında Manisa ili Alaşehir ilçesinde kurulan Cena 32.000m2 arazi üstünde 8.500m2 kapalı alanda meyve işleme, paketleme ve depolama tesisi ile hizmet vermektedir. Firma uluslararası ve lider bir meyve-sebze şirketi olma hedefiyle, müşterilerine uygun fiyatlarla kolayca ulaşabilecekleri yüksek kalitede ürünleri sunabilmeyi amaçlamaktadır.

Tesislerinde 3.500 ton soğuk hava deposu bulunan işletmenin yoğun bir enerji tüketimi bulunmaktadır. Bugüne kadar sosyal sorumluluk ve çevre duyarlılığı misyonu ile çalışmalarına devam eden firma, Ocak 2019 tarihinde hem yükselen elektrik maliyetlerini düşürmek hem de küresel iklim krizine karşı verilen mücadeleye katkı sağlamak için “Güneş Enerji Santrali” yatırımı kararı almıştır. Bu amaçla Entegro Enerji Sistemleri ile temasa geçilmesini takiben fizibilite çalışmalarına başlanmış ve kurulacak olan Güneş Enerji Santralinin kapasitesi, dizaynı ve niteliği belirlenmiştir.

PROJE HAKKINDA

Yatırımcı:
Cena Dış Ticaret A.Ş
Konum:
Alaşehir – Manisa / TÜRKİYE
Kurulu Güç:
356,5 kWp / 300 kWe
Solar Panel:
1150 Adet 310 Wp Güneş Paneli
Inverter:
3 ADET 100 kW ABB
TEDAŞ Kabul Tarihi:
06.04.2020

Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubunun  alınmasının ve GES proje onayının ardından 10.01.2020 tarihinde başlayan solar enerji kurulum süreci 13.03.2020 tarihinde tamamlanarak Güneş Enerjisi Santrali devreye alınmıştır. Solar Enerji Santralinin kabulü ise ilgili Elektrik dağıtım Kuruluşu ve TEDAŞ tarafından 06.04.2020 tarihinde yapılmıştır.

Güneşten elektrik üreten Lisanssız Elektrik Üretim Santrali statüsündeki GES’te1150 adet 310Wp gücünde monokristal tip solar panel ve 3 adet 100 kW dizi solar inverter bulunmaktadır. Solar paneller HT Solar tarafından üretilmiştir. İnverter üreticisi firma ABB’dir.

Cena GES ’in kurulum aşamalarının  tamamı Entegro Güneş Enerjisi Sistemleri İzmir EPC kadrosu tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu hizmetler:

  • Gerekli Yasal İzinlerin Alınması
  • Proje Geliştirme ve Onaylatılması
  • İmar İşleri
  • Tüm GES MalzemesininTedariki
  • Kurulum
  • Kabul

Cena Güneş Enerjisi Santrali İşletme – Bakım faaliyetlerini de firmamız Entegro yürütecektir.

Güneş Enerjisi Santralinin yıllık elektrik enerjisi üretim beklentisi 567.040kWh’tır. Bir yılda önlenmesi beklenen karbon dioksit salımı 310 Tondur (Not: Doğal gazla elektrik enerjisi üretiminde ortaya çıkması muhtemel 500 Ton / GWh değeri baz alınmıştır. Kaynak: Enerji Atlası.

Cena GES’in Güneş Enerjisi Sistemleri kalite standartları açısından örnek bir eser olduğuna inanıyoruz. Dünyamıza ve ülkemize hayırlı olması dileğiyle…