Küresel İklim Grevi İçin Milyonlar El Ele

Küresel İklim Değişikliği için Milyonlar El Ele

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi bugün başlıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 139 ülkede, İklim Zirvesi öncesi 20 Eylül’de, hükümetleri iklim değişikliği için hareket etmeye çağırmak için küresel iklim grevi düzenlendi.

İsveçli aktivist Greta Thunberg’in başlattığı, daha önce Mart ve Mayıs aylarında düzenlenen eylemlerin üçüncüsünde dünya çapında 4 milyon kişi katılım gösterdi. Eylemin  bu zamana kadar gerçekleşen en büyük iklim protestosu olduğu belirtiliyor. New York Belediyesi eylemlere katılması için 1.1 milyon öğrenciye izin verdi. Amazon ve Microsoft gibi büyük şirketlern çalışanları da eyleme katıldı. Türkiye’de, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Muğla, Diyarbakır ve Ankara illerinde, 15 ayrı noktada düzenlenen eylemlerle destek verdi. 20-27 Eylül Küresel İklim haftasında etkinlikler devam edecek.

İklim Zirvesi öncesinde yayımlanan son iklim değişikliği raporunda, küresel ısınmanın etkilerinin arttığı belirtildi. WMO tarafından hazırlanan iklim değişikliği raporuna göre son beş yıl kayıtlara geçen en sıcak dönem oldu. Deniz seviyelerindeki yükseliş ve karbondioksit emisyonu önemli ölçüde arttı. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde devlet liderlerinin, iklim değişikliğini engelleyecek somut adımlarını duyurmaları bekleniyor.

Türkiye’de gerçekleşen iklim grevi etkinliklerinden görüntüler;

Milas Ören İklim Grevi

Milas Ören Yolunda kömür madeni için kesilmek üzere belirlenen orman alanında.

Antalya Sıfır Gelecek

Antalya

Bodrum Çevre Grevi

Bodrum

Çanakkale İklim Yürüyüşü

Çanakkale

Dalyan Doğa için Otur

Dalyan

Diyarbakır Gelecek İçin Bisiklet

Diyarbakır

Eskişehir İklim Grevi

Eskişehir

İstanbul fridaysforfuture

İstanbul

İzmir İklim Grevi

İzmir – İklim Grevi

İzmir Bilimpark‘ta, iklim krizi ile mücadelede fotovoltaik sistemlerin önemini konuştuğumuz “A’dan Z’ye Çatılarda Elektrik Üretimi-Çevresel ve Ekonomik Faydaları” adlı söyleşimizden noktaları sizlerle paylaştığımız “İklim Krizi ve Güneş Enerji Sistemleri” adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.