Güneş Enerjisi Sistemleri
Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN 5 YANLIŞ

Güneş enerjisi, çevresel kaygıların artması ile birlikte giderek daha fazla ilgi gören bir enerji kaynağı haline gelmiştir. Ancak bu artan ilgi beraberinde birçok yanlış bilgiyi de getirmiştir. Bu yazımızda, güneş enerjisi santralleri ile ilgili doğru bilinen bazı yanlışlara odaklanarak, bu konudaki yanlış olan bazı genel algıları düzeltmeye çalışacağız.

  1. Güneş Enerjisi Sistemleri bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar verimli değil.

Güneş enerjisi teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, sistem verimliliği önemli ölçüde artmıştır. Bugün kullanılan güneş panelleri, eskilerine göre daha verimli, yetkin ve güçlüdür. Güneş enerjisi sonsuz ve bedava bir kaynak olduğundan güneş panelleri yüzde 100 verimli olmak zorunda değildir. Solar paneller gün içerisinde sadece birkaç saat güneş ışığına maruz kalarak enerji üretirler. İşletmelerin enerji ihtiyacını karşılamak için, kullanılan güneş paneli türüne ve işletmenin ayrı bir enerji depolama sistemine sahip olup olmadığına bağlı olarak, ortalama bir işletme kolaylıkla güneş enerjisi sistemleriyle enerji ihtiyacının tamamını çatısına ya da uzak / yakın bir araziye kurduğu bir güneş enerjisi sistemi ile karşılayabilir.

  2. Güneş Enerjisi Sistemleri maliyetleri çok yüksek.

Güneş enerjisi sistemleri maliyetlerinin son on yılda büyük ölçüde azalmasıyla beraber solar enerji birçok işletme tarafından erişilebilir bir kaynak haline geldi. Devlet teşvikleri, vergi indirimleri ve GES’in uzun vadeli getirisi göz önüne alındığında, güneş enerjisi sistemleri ekonomik bir seçenek olabilir. Hatta son aylardaki solar panel fiyatlarında yaşanan hızlı düşüş sayesinde güneş enerjisi sistemleri en ucuz enerji kaynağı haline gelmiştir.

  3. Güneş Enerjisi Sistemlerinin uzun süreli garantisi yok.

Güneş enerjisi sistemleri uzun vadeli ve sürdürülebilir olması gereken yatırımlardır. Bu nedenle birçok güneş paneli üreticisi uzun vadeli garantiler sunar. Genellikle 25 yıl veya daha uzun süreli olan bu garantiler, güneş panelinin uzun ömürlülüğünü ve performansını garanti altına alır. Ek olarak, birçok EPC firması kurulum süreciyle ilgili çeşitli problemleri kapsayan ek garantiler sunar. Garanti sürelerinin uzun olması nedeniyle özellikle solar panel tedarikçinizin ve EPC firmanızın garanti süresi boyunca ayakta kalıp faaliyetlerini sürdürmesi önemlidir.

  4. Güneş Enerjisi Sistemleri sadece güneşli günlerde çalışır.

Güneş enerjisi sistemleri ile ilgili bir başka yanılgı ise panellerin sadece güneşli havalarda etkili olduğu yönündedir. Güneş panellerini oluşturan fotovoltaik hücreler güneşten gelen ısıyı değil, güneş ışığını emer ve elektriğe dönüştürür. Bulutlu ve yağmurlu havalarda güneşli bir güne kıyasla verimleri düşse de, kapasitelerinin %10 – %25’ini üretebilmeleri mümkündür. Bu nedenle güneş panellerinin çalışabilmesi için çok güneşli veya çok sıcak bir hava olmasına gerek yoktur.

  5. Güneş panelleri sürekli olarak bakım ister.

Güneş panelleri, kavurucu sıcaklar, dondurucu soğuk, şiddetli yağmur veya rüzgar gibi zorlu hava koşullarına dayanacak şekilde üretilir. Bu nedenle, güneş panelleri bu gibi koşullara minimum sorunla karşı koyabilir. Güneş panellerinin dayanıklılığı, işletmelerin uzun vadeli yatırımlarını korumalarına yardımcı olur. Güneş panellerinin performansını ve işlevselliğini kontrol etmek için yılda iki kez profesyonel bir inceleme ve yıkama ile temizlik yeterli olacaktır. Bu inceleme, güneş panellerinin herhangi bir hasar veya arıza durumunda hızlı bir şekilde müdahale edilmesini sağlar. Güneş panellerinin düzenli bakımı, işletmelerin güneş enerjisi sistemlerinin en üst düzeyde performans göstermesini sağlar ve enerji verimliliğini artırır. Tozlanmanın ve kuş pisliğinin aşırı olduğu alanlarda yıkama sıklığı güneş enerjisi sisteminden alınacak verimi arttıracaktır.

Entegro Enerji Sistemleri olarak sizlere en güncel güneş enerjisi teknolojileriyle yüksek verimlilik sağlayan çözümler sunarak, sürdürülebilir enerjiye geçiş sürecinizde ideal bir iş ortağı olmayı hedeflemekteyiz. Güneş enerjisinin potansiyelini keşfetmek ve geleceğe daha temiz bir enerjiyle adım atmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

“Solar Enerji EPC Şirketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde”
başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.