2023 Son Çeyrek Güncel Güneş Enerjisi Sistem Maliyetleri

2023 Son Çeyrek Güncel Güneş Enerjisi Sistem Maliyetleri

Artan enerji fiyatları ve küresel iklim kriziyle mücadele, yenilenebilir enerji sektörüne talebi her geçen gün arttırmaktadır. Özellikle güneş enerjisi sistemleri, gerek diğer yenilenebilir enerji teknolojilerine göre kurulum maliyetlerinin daha düşük olması açısından gerekse bina çatıları gibi tüketim tesislerinin hemen yakınında tesis edilebildikleri için son zamanlarda daha çok talep görmektedir.

Türkiye özelinde son birkaç yılda solar panellerin birim maliyeti yaklaşık 0,45 USD/Watt iken, şu anda bu maliyet 0,3 USD/Watt altına düşmektedir. Solar paneller Güneş Enerjisi Maliyetleri içerisinde en yüksek maliyet kalemi olduğu için bu durum Güneş enerjisi üretim fiyatlarının düşmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. 

Şebekeye bağlı (on-grid) GES maliyeti için genel kalemler şu şekilde listelenebilir:

Güneş enerjisi santrali kurulum maliyetine yukarıda belirttiğimiz genel kalemlere ek bazı unsurlar da dahil edilebilir. Bu unsurlardan bazıları; yatırımcı çatısının taşıyıcı yapısı veya çatı kaplama malzemesinin yenilenmesi gereken durumlarda yenilenme ve güçlendirme maliyeti, yatırım için trafo kapasitelerinin yetersiz olması durumunda kapasite artışı için ödenmesi gereken maliyet vs.

Şebekeden bağımsız (off-grid) sistemler ve şebeke bağlantılı depolama sistemleri için bu maliyetlere akü maliyeti de eklenecektir.

Güncel anahtar teslim solar kurulum fiyatlarına da göz atacak olursak:

25 kW Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) Kurulum Maliyeti

Evsel Güneş Enerjisi Santrali Yönetmeliği‘ne göre 25 kW’a kadar Çatı GES kurulumu yapılabilmektedir. Yaklaşık 200 metrekarelik bir alana 25 kW GES kurulumu yapılabilir. Bu sistemler için anahtar teslim kurulum maliyeti , 1500-2000 USD / kW arası değişmektedir.

25 kW Üstü Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) Kurulum Maliyeti

Fabrikalar, iş yerleri, oteller, hayvan çiftlikleri ve soğuk hava depoları gibi kuruluşların, var olan çatı alanlarına Güneş Enerjisi Santrali kurarak öz tüketimleri için oldukça fazla enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Bu sistemlere örnek bir maliyet analizi yapacak olursak:

1 MW için 520.000-650.000 USD arası yaklaşık bir kurulum maliyeti çıkmaktadır. 1 MW’lık bir sistem yıllık ortalama 1.700.000 kWh elektrik enerjisi üretir. Elektrik alış fiyatını ortalama olarak 0,1 USD / kWh’den hesaplarsak, yıllık 170.000 USD kazanç sağlar ve bu sistem 3,5 yılda kendini amorti eder.

Bu kurulum maliyetlerinin yanı sıra öz tüketimden fazlasının üretildiği durumlarda, aylık mahsuplaşma yapıldıktan sonra üretim fazlası miktarın elektrik şebekesine satışı gerçekleştirilir. Ekstradan dağıtım bedeli ödendiği için elektrik satış net birim fiyatı alış birim fiyatının altındadır. Bu durum amortisman süresini de etkilemektedir. Az önceki örnekten yola çıkarak 1 MW’lık bir sistemin ürettiği enerjinin sadece yarısının tüketildiğini düşünerek bir hesap yapacak olursak; yıllık 850.000 kWh elektrik enerjisini 0,08 USD / kWh’den satışının gerçekleştiğini düşünelim. Bu durumda toplamda 153.000 USD kazanç sağlanmış olacaktır. Buna göre amortisman süresi yaklaşık 4 yıla çıkmaktadır.

Sonuç olarak, GES kurulum maliyeti birçok faktörden etkilenmektedir. En basitinden GES’in bağlanacağı panoya olan uzaklığı kablo metrajını, haliyle Güneş Enerji Sistemleri fiyatları etkilemektedir. Çatınızın kaplamasının sandviç panel ya da membran olması solar konstrüksiyon malzeme ve montaj fiyatlarını etkilemektedir. O yüzden her tesis için keşif ve ön çalışma yapmadan net bir fiyat söylemek çok doğru olmayacaktır.

Entegro Enerji Sistemleri, 2013 yılından beri Türkiye’de ticari bina çatı üstü ve arazi tipi anahtar teslim Güneş Enerji Sistemleri kuran bir EPC (Mühendislik – Tedarik – Kurulum) firmasıdır. Size en uygun sistem ve maliyeti sağlayabilmek için bizimle iletişime geçerek ücretsiz keşif, teklif ve fizibilite analizi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

5 Comments

 1. Avatar
  suat kazan

  Merhaba güneş enerji santrali kurmak istiyorum ama teknik ve yeterli bilgim yok maaliyeti hakkında bilgi almak istiyorum

 2. Avatar
  Hayrettin Kerpic

  Merhabalar 70.000 metrekarelik arazimin tamamına bu sistemi kurmak istiyorum ayrıca 1mw lik bir sistem daha başka bi arazine kutmayı düşününüyorum bunun bana maliyeti ne olur Ayrıca kredi kullanılabiliniyormu ve bana getirisi nasıl olur ?

 3. Avatar
  Osman

  Merhaba
  Canakkale de kuracağım 500m2 kapalı alanı olacak ciftlik icin, maliyet rica ediyorum.

 4. Avatar
  ABDULLAH

  1 dönüm antalya manavgat ilçesi tarım bölgesine güneş paneli kurman istiyorum
  bana kurum maliyeti yıllık getirisi ve bakım maliyetleri ortalama fiyatlarını almak istiyorum.
  Herhangibi bir destek varmı

 5. Avatar
  Cemil Ünsal

  İyi günler, ben güneş enerjisi santrali kurmak istiyorum, bunun için nereye başvuru yapacağım, bana yardımcı olursanız sevinirim, saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.