Güncel GES Kurulum Maliyetleri

GÜNCEL GES KURULUM MALİYETLERİ

Her geçen gün artan enerji ihtiyacına karşı yenilenebilir enerji sektörüne talep oldukça artmaktadır. Özellikle Güneş Enerjisi, gerek diğer yenilenebilir enerji sektörüne göre kurulum maliyeti açısından gerekse hali hazırda bulunan çatılara kurulup tüketimlerinin karşılanması açısından son zamanlarda çok talep görmektedir.

Önceki yıllarda solar panellerin birim maliyeti yaklaşık 0,5 USD/Watt iken, şu anda bu maliyet 0,3 USD/Watt civarındadır. Güneş enerjisi fiyatlarının düşmesi yatırımların önünü açmada katkı sağlamaktadır.

Şebekeye bağlı (on-grid) GES maliyeti için genel kalemler;

Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti ’ne yukarıda belirttiğimiz genel kalemlere ek bazı unsurlar da dahil olabilir. Bu unsurlardan bazıları; yatırımcı çatısının taşıyıcı yapısı veya çatı kaplama malzemesinin yenilenmesi gereken durumlarda yenilenme ve güçlendirme maliyeti, yatırım için trafo kapasitelerinin yetersiz olması durumunda kapasite artışı için ödenmesi gereken maliyet vs.

Şebekeden bağımsız (off-grid) sistemler için bu maliyetlere ek akü ve şarj regülatörü maliyeti de eklenecektir.

Solar Kurulum Fiyatlarını 10 kW’a kadar ve 10 kW üstü sistemler olarak iki grupta inceleyebiliriz.

10 kW Güneş Enerjisi Sistemleri

Evsel Güneş Enerjisi Santrali yönetmeliğe göre 10 kW’a kadar Çatı GES kurulumu yapılabilmektedir. Yaklaşık 70 metrekarelik bir alana 10 kW GES kurulumu yapılabilir. Bu sistemler için kurulum maliyeti , 1.000-1500 USD / kW arası değişmektedir.

10 kW Üstü Güneş Enerjisi Sistemleri

Fabrikalar, İşyerleri, Oteller, Hayvan Çiftlikleri ve Soğuk Hava Depoları gibi kuruluşların, var olan çatı alanlarına Güneş Enerjisi Santrali kurarak öz tüketimleri için oldukça fazla enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

-Bu sistemlere örnek bir maliyet analizi yapacak olursak;

1 MW için 500.000-550.000 USD arası yaklaşık bir kurulum maliyeti çıkmaktadır. 1 MW’lık bir sistem yıllık ortalama 1.400.000 kWh elektrik enerjisi üretir. Elektrik alış fiyatını ortalama olarak 0,09 USD / kWh’den hesaplarsak, yıllık 126.000 USD kazanç sağlar ve bu sistem 4 yılda kendini amorti eder.

Bu kurulum maliyetlerinin yanı sıra öz tüketimden fazlasının üretildiği durumlarda, aylık mahsuplaşma yapıldıktan sonra üretim fazlası miktarın devlete satışı gerçekleştirilir. Fakat şu an için genellikle elektrik satış birim fiyatı alış birim fiyatının altındadır. Bu durum amortisman süresini de etkilemektedir. Az önceki örnekten yola çıkarak 1 MW’lık bir sistemin ürettiği enerjinin sadece yarısının tüketildiğini düşünerek bir hesap yapacak olursak; yıllık 700.000 kWh elektrik enerjisini 0,07 USD / kWh’den satışının gerçekleştiğini düşünelim. Bu durumda 49.000 USD yıllık ek kazanç sağlanmış olacaktır. Tüketilen kısmı için 63.000 USD kazanç sağlanmış olacaktır. Buna göre amortisman süresi 5 yıla çıkmaktadır.

Sonuç olarak Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti ’ni birçok etken oluşturmaktadır. En basitinden GES’in bağlanacağı panoya olan uzaklığı kablo metrajını haliyle Güneş Enerjisi fiyatını etkilemektedir. O yüzden her tesis için çalışma yapmadan net bir fiyat söylemek çok doğru olmayacaktır. Size en uygun sistem ve maliyet sağlayabilmek için bizimle iletişime geçip, ücretsiz fizibilite analizi ve teklifimizden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir