GES Uzaktan Takip, Kontrol ve Hata Teşhis Sistemi

ENTEGRO ENERJİ SISTEMLERI çatısı altında yürüttüğümüz Araştırma – Geliştirme faaliyetleri meyvelerini vermeye başladı. Tubitak destekli “Güneş Enerji Santralleri Uzaktan Takip, Kontrol ve Hata Teşhis Sistemi” projesi kapsamında geliştirdiğimiz hata teşhis algoritmasını derlediğimiz makalemiz solar enerji camiasının en prestijli yayınlarından biri olan Solar Energy dergisinde yayınlandı!

ENTEGRO ENERJİ SİSTEMLERI çatısı altında yürüttüğümüz Araştırma – Geliştirme faaliyetleri meyvelerini vermeye başladı. Tubitak destekli “Güneş Enerji Santralleri Uzaktan Takip, Kontrol ve Hata Teşhis Sistemi” projesi kapsamında geliştirdiğimiz hata teşhis algoritmasını derlediğimiz makalemiz solar enerji camiasının en prestijli yayınlarından biri olan Solar Energy dergisinde yayınlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Karatepe danışmanlığında geliştirdiğimiz algoritma ile ışınım ve benzeri herhangi bir sensör verisine ihtiyaç duymadan bir solar santraldeki arızaları online olarak belirleyebilmekteyiz. Algoritmanın geliştirilmesinde firmamızın kurduğu santrallerden 2013 yılından beri topladığımız verileri kullandık.

Proje kapsamında geliştirdiğimiz Uzaktan İzleme ve SCADA sistemi beta versiyonunda hata teşhis algoritmaları başarıyla çalışmaktadır. Kurulumunu tamamladığımız birçok güneş enerjisi santrali şu anda portalımız üzerinde başarıyla izlenebilmekte, hata ve verim kayıpları anlık olarak rapor edilmektedir. Ayrıca inverter, AG ve OG kesiciler, röleler ve benzeri uzaktan kontrol edilebilmektedir.

Portalın ve SCADA sistemimizin lansmanını çok yakın bir gelecekte yapacağız.

Biz işimizi severek yapıyoruz. Ekip olarak amacımız sadece maddi kazanç değildir. Biz ülkemize ve insanlığa elimizden geldiğince fayda sağlamak için çabalıyoruz.

Dergide yer alan yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir