GES Nedir?

GES Nedir?

GES, Güneş Enerjisi Santrali ya da Güneş Enerji Sisteminin kısaltmasıdır.

Bir solar panel güneş ışığını fotovoltaik etki olarak bilinen bir yöntemle direkt olarak elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş enerji santrali güneş ışığını direkt olarak elektrik enerjisine dönüştürmek için geniş alanlar kaplayan fotovoltaik hücrelerden oluşan solar panellerden faydalanırlar. 

GES ile Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir?

Güneş enerji sistemlerinin enerji üretim ana bileşeni olan solar panellerin neredeyse tamamı yarı iletken malzemeden, büyük çoğunlukla silisyumdan, üretilir. Güneş ışığında bulunan fotonlar yarı iletken malzemeye çarpınca elektronlar serbest kalır, bu da elektrik akımının üretilmesini sağlar.

Şebekeye bağlı Güneş Enerjisi Santrallerinde de solar panellerin ürettiği DC enerji inverterler tarafından AC enerjiye dönüştürülür ve şebekeye verilir. Çok sayıda solar hücre bir araya gelerek güneş panelini, çok sayıda güneş paneli bir araya gelerek güneş enerji sistemini oluşturur. Güneş enerji sisteminde ne kadar çok solar modül varsa sistemin kurulu gücü o kadar fazla olur. Elektrik şebekesine bağlı olmayan GES lerde solar panellerin üretimini ve sistemdeki elektrikli cihazların enerji tüketimini dengelemek için depolama sistemlerinden (batarya / akü) faydalanılır. Depolama sistemleri şebekeye entegre sistemlerde de farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Şebekeye bağlı güneş enerji sistemi güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde genellikle tüketilenden daha fazla elektrik enerjisi üretmektedir ve bu durumda fazlalık solar enerji başka bir yerde kullanılmak üzere elektrik şebekesine verilecektir. Mevcut mevzuata göre şebekeye verdiğiniz bu güneş elektrik enerjisini Elektrik Dağıtım Kuruluşuna satmış olacaksınız ve her ay bu enerjinin karşılığını bu kurumdan alacaksınız.