Güneş Enerjisi Yatırımınızı
Optimize Edin: Çift Yüzlü ve
N Type Topcon
Güneş Panelleri

Güneş Enerjisi Yatırımınızı Optimize Edin:
Çift Yüzlü ve N Type Topcon Güneş Panelleri

 

Çift Yüzlü Bifacial Solar Paneller adlı makalemizde çift yüzlü güneş panelleri ile ilgili bilgiler vermiştik. N Type Topcon güneş enerjisi panellerinin yaygınlaşmasıyla bu konudaki bilgilerimizi hem tazelemek hem de makaleyi yayınladığımız günden bu yana teknolojideki gelişmelere göz atmak istedik. 

Çift Yüzlü güneş panelleri, solar ışınımı hem ön hem de arka taraftan yakalamak üzere tasarlanmış bir tür güneş modülüdür. Yalnızca tek taraflı bir fotovoltaik yüzeye sahip geleneksel tek yüzlü (monofacial) güneş panellerinin aksine, çift yüzlü (bifacial) güneş panellerinin hem ön hem de arka taraflarında fotovoltaik hücreler bulunur ve her iki tarafa çarpan güneş ışığından elektrik üretmelerine olanak tanır.

Çift Yüzlü (bifacial) güneş panelleri, tipik modern tek yüzlü (monofacial) paneller gibi PERC teknolojisinin yanı sıra, n Type Topcon ve Hetero-Junction (HJT) teknolojisini de kullanır. Tek yüzlü modüller gibi çift yüzlü modüller de ideal laboratuvar test koşullarına dayalı bir STC’ye (Standart Test Conditions) veya etiket değerlerine sahiptir. 

Makalenin kaleme alındığı tarih itibariyle müşteri adaylarıyla görüşen takım arkadaşlarımızdan son kullanıcının Çift Yüzlü (bifacial) güneş panelleri ve N Type Topcon ürünlerle ilgili teknolojinin çok yeni olduğu ve kendini kanıtlayacak kadar uzun süre sahada denenmediği ile ilgili görüşler gelmektedir. Çift yüzlü güneş panelleri egzotik veya denenmemiş yeni bir teknoloji değil, ancak gerçek ve potansiyel olarak önemli üretim kazanımları ile yatırımcısına yıllardır ekstra kazançlar elde ettiren ürünlerdir.  

TOPCon güneş hücre teknolojisi ilk kez 2014 yılında Fraunhofer ISE Alman PV araştırma enstitüsü tarafından konsept olarak tanıtıldı. Bu teknolojiyi geliştirmek için yürütülen proje 2013’ten 2016’ya kadar devam etti. Fakat Trina Solar gibi büyük solar panel üreticilerinin Topcon solar hücre üretimini ölçeklendirmesi 2019 yılında mümkün oldu. TOPcon güneş pili teknolojisinin PERC solar hücrelerinden daha başarılı kanıtlandığında, LONGi Solar, Suntech, Canadian Solar ve daha pek çok başka şirket bu teknoloji ile ilgilenmeye başladı. 

çift yüzlü solar panel

2022 yılı Ocak ayında Taiyang News sitesinde listelenen ürünler içinde Topcon ürünlerin oranı %10 iken, bu oran Aralık 2022 itibariyle %22’ye, 2023 sonunda da %33’s yükseldi. 2024 yılı içinde Topcon teknolojisinin diğer teknolojilerde çok daha yüksek üretim rakamlarına ulaşması beklenmektedir.  

Topcon solar paneller çift yüzlülük (bifaciality) özelliğini destekleyecek şekilde piyasadaki ağırlığını arttıyor. Ülkemizde de 2024 ikinci çeyreği itibariyle bir çok panel üreticisi solar panel üretim hatlarını çift yüzlü (bifacial) Topcon panel üretmek üzere revize ediyor.  Bu sebepten dolayı arazi GES kurulumlarında çift yüzlü (bifacial) panellerin ağrılığının her geçen gün artacağını düşünüyoruz.  

Biz de Entegro Enerji olarak yeni blog yazılarımızda, N Type Topcon panellerin avantajlarını ve bu teknoloji ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususları ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. 

Güncel bilgiler ve uzman görüşleri için bizi takipte kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.