AC ve DC Enerji

Alternatif Akım (AC) ve Doğru Akım (DC) Farkı Nedir?

Akım elektrik yükünün akış hızıdır (yani elektronların akışı). Elektrik akımının alabileceği iki form vardır: Alternatif veya Doğru Akım. Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen akıma Doğru Akım denir. Doğru Akım her zaman aynı yönde akar ve İngilizce “Direct Current” kelimelerinin kısaltılması “DC” ile gösterilir. Bu arada, Alternatif Akım – adından anlaşıldığı gibi, yönünü sık sık değiştirir (elektronların ileri geri hareketi ile son cihaza enerji iletir).  Alternatif Akımın şiddeti kaynağın gücüne bağlıdır. Elektrik Profesörü Karl K. Berggren, “Farkı görselleştirmenin basit bir yolu, grafik çizildiğinde, DC akımının düz bir çizgiye benzemesi, bir grafikteki AC akışının sinüzoid veya dalga benzeri bir desen oluşturmasıdır” demiştir.

Elektrik Tarihi: AC ve DC Enerji Arasındaki Mücadele

AC DC Edison ve Tesla

Elektrik enerjisi kullanımı ilk geliştirildiğinde iki ünlü elektrik öncüsü – Thomas Edison ve Nikola Tesla – her biri bu seçeneklerden birini geliştirdi. Tesla, AC’nin patentini alırken Edison’un DC’de patentleri vardı. DC akımın bir problemi  vardı; DC gerilimini daha yüksek veya daha düşük değerlere dönüştürmenin bir yolu yoktu. DC jeneratörler, evlerde ve fabrikalarda güvenle kullanılmak üzere düşük voltajlarda elektrik üretmek üzere tasarlanmıştı. Bu yöntemin dezavantajı; üreteçten tüketiciye geçiş sırasındaki iletim kayıpların yüksek olmasıydı. Edison bunun kabul edilebilir bir durum olduğuna karar verdi, ancak üreteç ve tüketiciler arasındaki mesafeyi iki kilometre ile sınırladı. Tesla, Alternatif Akımın (AC) bu sorunun çözümü olduğuna inanıyordu. Doğrudan Akım patentlerinden kazandığı telif haklarını kaybetmek istemeyen Edison, Alternatif Akımı itibarsızlaştırmak için bir kampanya başlattı. Alternatif Akımın daha tehlikeli olduğunu söyleyerek yanlış bilgi yaydı. İtibarsızlaştırmaya yönelik bir karalama kampanyasına rağmen, AC uzun vadede kazandı.

AC ve DC Güç Nerede Kullanılır?

AC ve DC güç ile anlaşılması gereken bir diğer önemli husus her birinin ne tür cihaz ve uygulamalarda kullanıldığıdır. Bir güneş paneli doğru akım üretir; paneller üzerine solar ışınım, elektron akışını uyarır ve akım oluşturur.  Bu elektronların aynı yönde akması nedeniyle solar paneller tarafından üretilen Doğru Akımdır. Benzer şekilde, piller Doğru Akım kullanır; pozitif ve negatif bir terminale sahiptirler ve akım her zaman bu noktalar arasında aynı yönde akar. Buna karşılık, elektrik şebekesinde akan ve evinize ulaşan güç AC’dir. Sonuç olarak, çoğu ev aletleri AC gücüyle çalışır. Bu nedenle güneş PV sistemlerinde evirici (invertörler) bulunur. Evirici DC enerjisini AC enerjisine dönüştürür, böylece solar paneller tarafından üretilen enerji evde kullanılabilir veya elektrik şebekesine geri gönderilebilir (diğer bazı işlevlere ek olarak). Ayrıca, dizüstü bilgisayarınız ve cep telefonunuz gibi kullandığınız elektronik cihazların çoğunun DC’de çalıştığını ve kendi invertörlerine sahip olduklarını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu cihazlar için şarj cihazının bir parçası olan güç adaptörü aslında AC şebeke beslemesini cihaz tarafından kullanılabilen DC güce dönüştüren bir invertör biçimidir.

AC Güneş Panelleri Nedir?

micro inverter

Yukarıda tartıştığımız gibi, geleneksel güneş panelleri DC enerjisi üretir. Bu enerji daha sonra inverter tarafından AC gücüne dönüştürülür. Bu, PV sisteminizin bir dizi invertörü (bir veya daha fazla güneş paneli dizisinden enerjiyi dönüştüren) veya mikro invertörleri (bireysel veya bazı durumlarda birkaç güneş paneli için dönüştüren) içeriyor olması durumudur. Ancak, AC güneş panellerini duymuş olabilirsiniz. Güneş panelleri doğal olarak DC üretirse, bunların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. AC paneller basitçe, içine (bağlantı kutularına) mikro eviriciler entegre edilmiş güneş panelleridir. AC panelli sistem tasarımı panel bazlı mikro evirici sistemiyle aynı işlevi görür. Tek fark kullanıcının mikro inverterleri satın almasına ve monte etmesine gerek yoktur.

Çift Yüzlü / Bifacial Solar Paneller nelerdir ve çalışma prensipleri nasıldır merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atmayı unutmayın.