2022 LEÜY Değişikliği – Mahsuplaşılan Enerji Miktarında Kısıtlama

Lisanssız Solar Enerji Santrallerinin kurulum ve uygulama hükümlerinin de yer aldığı Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.

Yönetmelikteki en önemli değişiklik; mahsuplaşma sonrası satışa konu edilecek net elektrik enerjisi miktarında kısıtlamaya gidilmekte!

Güneş Enerjisi Santralinde yaptığı enerji üretimi ile tüketimini karşılamakta ve tüketim fazlası enerjinin satışını gerçekleştirmekte olan yatırımcılar artık tüketimden arda kalan enerjinin sadece tüketimleri büyüklüğünde güçte satış yapabilecekler!

Şebekeye bunun üzerinde verilen enerji için ödeme alınmayacak.

12.05.2019 tarihinde sonra kurulan tesisleri de kapsayacak değişiklikle hesaplamada kullanılacak tüketim miktarları için bir önceki takvim yılının toplam tüketimine bakılacak. Devrede olan GES’lerdeki tüketim miktarı, GES Panosu kapsamındaki üretim sayacından elde edilecek değerlerle hesaplanacak.

Yönetmelik değişikliği ile Organize Sanayi Bölgelerinde bulunan tüketim ya da üretim tesisleri OSB dışındaki tüketim ya da üretim tesisleri ile mahsuplaşabilecekler. OSB içindeki tüketim tesisleri için Yönetmelik 5.1.h maddesi kapsamında OSB dışında çatı ya da araziye üretim tesisi kurulabilecek.

Bir diğer önemli değişiklik de mahsuplaşma için dağıtım kuruluşu sınırlarının kaldırılması oldu. Bir tüketim tesisi için tüketim tesisinin bulunduğu dağıtım kuruluşundan farklı bir bölgede üretim tesisi kurulabilecek.

İlgili yönetmelik : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/08/20220811-3.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.